Łowicz
Łowicz to niespełna 30 tysięczne miasto z bogatą historią, sięgającą roku 1136 z którego to pochodzi pierwsza o nim wzmianka . Prawa miejskie Łowicz otrzymał już przed 1298 rokiem. Miasto było ważnym ośrodkiem administracji gospodarczej i kościelnej. Łowicz mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, kiedy to zniszczeniu uległa duża część miasta. Po tym wydarzeniu Łowicz już nie odzyskał dawnej świetności. Ważnym wydarzeniem było jednak uruchomienie w roku 1845 linii kolejowej do Warszawy. Kolejne duże zniszczenia przyniosła II wojna światowa, miasto było intensywnie bombardowane i ostrzeliwane od pierwszych jej dni, dodatkowo w tym rejonie miała miejsce największa bitwa podczas kampanii wrześniowej – Bitwa nad Bzurą. Połączone siły armii Pomorze i armii Poznań uderzyły na północne skrzydło Grupy Armii Południe, i zadały im dotkliwe straty, jednak w żadnym wypadku nie mogło to zmienić losów wojny obronnej, ponieważ Niemcy dysponowali ogromną przewaga i po kilku dniach bitwy rozbiły wojska Polskie. Łowicz został wyzwolony 17 stycznia 1945 roku, i od tego momentu zaczął się jego powojenny rozwój.
Gospodarczo Łowicz najbardziej jest znany z przemysłu rolno-spożywczego, jest dużym ośrodkiem produkcji owocowo-warzywnej.W roku 1992 papież Jan Paweł II ustanowił diecezję łowicką ze stolicą w Łowiczu.
Ponieważ Łowicz jest jednym z najstarszych miast w kraju, na przestrzeni wieków powstało tu wiele ciekawych architektonicznie budynków, które na szczęście uniknęły zniszczenia podczas wojen i dziś stanowią jedne z najciekawszych zespołów architektoniczno – urbanistycznych. Do rejestru zabytków wpisanych jest ponad 100 obiektów.
Kamera Łowicz – Stary Rynek
Stary Rynek w Łowiczu jest skupiskiem wielu atrakcji turystycznych, min. Znajduje się tutaj barokowa katedra pw. Wniebowzięcia Najświętsze j Maryi Panny i Świętego Mikołaja, która często jest nazywana Wawelem Mazowsza. Podniesiona w roku 1999 przez papieża Jana Pawła II do rangi bazyliki mniejszej, jest mauzoleum dwunastu prymasów Polski. Na jednej z kamienic znajduje się tablica pamiątkowa informująca o tym, że 18 grudnia 1806 roku na kilkugodzinny odpoczynek zatrzymał się tutaj w drodze do Warszawy Napoleon I Bonaparte, powracający po zwycięstwie pod Jeną i Aurstedt. (na Starym Rynku jest zainstalowana kamera)
Przy ulicy Pijarskiej znajduje się wybudowany w latach 1672-1680, barokowy kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha, siedziba Ojców Pijarów. W kościele znajdują się piękne freski przypisywane włoskiemu malarzowi Michelangelo Palloniemu.
Łowicz kamera – Nowy Rynek
W Łowiczu znajduje się również Nowy Rynek z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym-jeden z trzech w Europie rynek w kształcie trójkąta, otoczony ciekawymi kamienicami z XVIII i XIX w. Na tym rynku równiez jest zainstalowana kamera Łowicz ze wzgledu na kształt tego rynku zalicza sie do miast unikalnych w skali europejskiej.
Łowicz atrakcje
Łowicz to także miasto z wyraźnie wyodrębnioną kulturą lokalną. Składają się na nią gwara, rękodzieło , muzyka i taniec oraz ubiór. Stąd pochodzą sławne nie tylko w kraju wycinanki.
Tradycja sztuki ludowej jest stale kultywowana i wspierana, a jej liczne zbiory zgromadzono min. W Muzeum Miasta Łowicza oraz skansenie wsi łowickiej w Maurzycach.
Łowicz ma także swoją aleję gwiazd. Jest to zlokalizowana na Starym Rynku Aleja Gwiazd Łowickich, która honoruje dokonania twórców ludowych.
W okolicach skansenu w Maurzycach, znajduje się pierwszy na świecie spawany most drogowy oddany do użytku w 1929 roku. Była to pionierska konstrukcja, ponieważ w ówczesnym czasie takie mosty wykonywano jako nitowane. Spawanie uczyniło konstrukcję lżejszą i tańszą w budowie.
Kilka kilometrów od miasta położony jest Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, który jest jednym z najładniejszych pałaców w stylu barokowym w kraju. Zaprojektowany przez królewskiego architekta Tylmana z Gameren i wybudowany w latach 1695-1697 dla prymasa Polski Michała Stefana Radziejowskiego . Jeśli już jesteśmy w Nieborowie to warto też odwiedzić pobliskie muzeum motoryzacji . Wystawiono tutaj kilkadziesiąt samochodów, około stu motocykli, traktory, jest również samolot Iskra. Znajdziemy również wystawione przedmioty codziennego użytku, zabawki , książki, czasopisma itp.
Nieopodal Nieborowa warto odwiedzić park romantyczno – sentymentalny w Arkadii. Park został założony w roku 1778 przez żonę ówczesnego właściciela Pałacu w Nieborowie Michała Hieronima Radziwiłła – Helenę Radziwiłłową. Jest to park w stylu angielskim w którym znajdują się budowle nawiązujące stylem do czasów antycznych.