Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko jest największą atrakcją oraz najbardziej znanym i największym zabytkiem znajdującym się w mieście. Jej główna część położona jest na Górze Fortecznej i zajmuje powierzchnię 30 hektarów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i okoliczne góry, widok który możemy podziwiać również okiem zainstalowanej tam kamery Kłodzko oglądane z wysokości twierdzy wygląda bardzo malowniczo. Początki Twierdzy sięgają drewnianego grodu warownego z X wieku ale obecny jej kształt pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku.
W roku 1622 na zlecenie Habsburgów opracowano projekt wzmocnienia stojącego tam zamku i przekształceniu go w twierdzę. Powstała wiec budowla o kształcie koronowym, z trzema bastionami osłoniętymi trójkątnymi rewelinami.
Od 1742 roku Twierdza Kłodzko była we władaniu prusaków i to oni prowadzili jej dalszą rozbudowę, wybudowano min. masywny donżon, który miał być ostatnim punktem oporu i w którym ulokowano trzypoziomowe magazyny i kazamaty, głębokie nawet na 20 metrów. Dobudowano reduty, szańce oraz suche fosy. Twierdza Kłodzko odegrała istotna rolę podczas pruskiej kampanii Napoleona w latach 1806-1807. W twierdzy stacjonowało ponad cztery tysiące żołnierzy, dla których stanowiła ona bazę do uderzeń na wojska napoleońskie. Twierdza poddała się 24 czerwca 1807 roku po przeprowadzonym na nią szturmie w którym też brały udział dwa szwadrony Legii Polsko-Włoskiej.
Od drugiej połowie XIX wieku twierdza wykorzystywana już tylko była jako magazyny wojskowe oraz więzienie w którym więziono min. powstańców z powstania styczniowego, jeńców francuskich wziętych do niewoli w wojnie francusko-pruskiej a w roku 1911 osadzono tu francuskiego kapitana wywiadu Charlesa Luxa, który wsławił się brawurową ucieczką z twierdzy.
Twierdza Kłodzko II wojna światowa
W czasie II wojny światowej Twierdza Kłodzko funkcjonowała jako miejsce pracy przymusowej dla więźniów obozu Gross-Rosen. Zlokalizowano tu filie zakładów firmy AEG gdzie wytwarzano podzespoły do rakiet V1 oraz dla łodzi podwodnych
Twierdza Kłodzko obecnie
Obecnie twierdza stanowi ciekawy do zwiedzania obiekt militarny, największą jej atrakcja jest udostępniona do zwiedzania kilometrowa trasa wiodąca korytarzami kontrminowymi. Pod twierdzą wydrążono około 40 kilometrów chodników kontrminerskich które z racji że nie były używane przetrwały do dziś i ich część obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Od 2018 roku można korzystać również ze ścieżki historycznej wiodącej od ul. Czeskiej w kierunku wschodnim poprzez teren przeznaczony do zrekonstruowania „Ogrodu Komendanta”, przez punkt widokowy, „Baterię Skazamatową” do „Bramy Wróbla”. Podczas zwiedzania mamy możliwość ‘zafundowania” sobie wystrzału z armaty co będzie stanowiło dodatkową, niebanalną atrakcję. Przeprowadzone będzie krótkie szkolenie artyleryjskie, poczujemy zapach prochu i usłyszymy niesamowity huk wystrzału, którego będziemy sprawcami. Również bardzo ciekawą atrakcją jest na pewno możliwość nocnego zwiedzania twierdzy. Prowadzą ją przewodnicy ubrani w stroje z epoki, wycieczka odbywa się w ciemności, jedynie ze świecami i lampionami co wybitnie dodaje jej kolorytu i tajemniczości.
Twierdza Kłodzko dla szkół
Dla uczniów szkół podstawowych i średnich istnieje możliwość przeprowadzenia żywej lekcji historii, która przeniesie ich do okresu Wojen Śląskich toczonych w latach 1740-1763. Ten projekt edukacyjny nazywa się Grą o Fort. Dla szkół można przeprowadzić także interesujące lekcje muzealne.
Wybierając się do malowniczej i interesującej Kotliny Kłodzkiej obowiązkowym punktem podróży powinno być oczywiście Kłodzko Twierdza zaś na pewno będzie bardzo atrakcyjnym obiektem do zwiedzania oferującym mnóstwo niezapomnianych atrakcji.