Gniezno
Pierwsza stolica Polski, miasto z przebogatą historią a co za tym idzie posiadające na swoim terenie liczne atrakcje Gniezno ma jeden element który czyni go podobnym do znanej europejskiej stolicy a mianowicie do Rzymu, podobnie jak on położone jest na siedmiu wzgórzach. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą sprzed ok. 8-10 tysięcy lat. Na wzgórzu Lecha od końca VIII do połowy X wieku wznosił się kamienny kurhan który był otoczony fosą. Pierwszy gród w Gnieźnie wzniesiono również na tym wzgórzu w latach 940-941. Został on znacznie rozbudowany w czasach Mieszka I, zbudowano kościół oraz kamienny zamek z kaplicą.
W X wieku Gniezno było już jednym z grodów stołecznych państwa Piastów a od roku 991 było już jedyną formalna stolica państwa polskiego. Miało również duże znaczenie militarne, ponieważ według zapisków Galla Anonima stacjonowało tam ok. 6,5 tyś. żołnierzy. W roku 1000 miał miejsce zjazd gnieźnieński, na który przybył cesarz Otton III. Spotkał się on z księciem Bolesławem I Chrobrym. Jednym z efektów tego zjazdu było utworzenie metropolii gnieźnieńskiej na czele której stanął brat św. Wojciecha - Radzim Gaudanty. Metropolia była pierwszą w Polsce która podległą tylko papieżowi.
W następnych wiekach miasto przezywało swoje wzloty i upadki, było miejscem koronacji królów polskich, ale było i wielokrotnie najeżdżane i plądrowane. Po jednym z takich najazdów przeniesiono stolicę do Krakowa. Gniezno pozostało jednak polską „stolicą chrześcijaństwa”.
Gniezno lata współczesne
Miasto zostało wyzwolone przez Armię Radziecką 21 stycznia 1945 roku. W 1947 roku Rada Państwa odznaczyła Gniezno Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski za wytrwałą tysiącletnią walkę z naporem germańskim. W roku 1966 odbyły się tutaj centralne Uroczystości Chrztu Polski.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku miała miejsce reorganizacja Kościoła Katolickiego w Polsce i w roku 1992 Gniezno straciło na rzecz Warszawy nadany w 1419 roku tytuł stolicy prymasowskiej. Prymas powrócił do Gniezna za sprawa mianowania do tej godności przez papieża Benedykta XVI abp. Henryka Muszyńskiego w roku 2009. Wcześniej bo w roku 1994 Gniezno otrzymało tytuł miasta Świętego Wojciecha.
Gniezno atrakcje
Ze względu na swoja długą i bogata historie miasto posiada wiele zabytków które nierozerwalnie związane są z historia państwa polskiego którego to stolicą przez wiele lat było właśnie Gniezno Atrakcje miasta to głównie jego zabytki z najznamienitszym z nich jakim jest bez wątpienia Katedra Gnieźnieńska.
Położona na Wzgórzu Lecha, Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwana również archikatedrą gnieźnieńską, jest gotyckim kościołem katedralnym, będącym od roku 1000 główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej. Jest miejscem pochówku głównego patrona Polski – św. Wojciecha oraz miejscem pięciu koronacji królewskich. Katedra ma budowę trójnawową i otoczona jest czternastoma kaplicami bocznymi. Krypty tych kaplic są miejscem spoczynku licznych prymasów, arcybiskupów oraz biskupów. Wzdłuż całego wieńca kaplic, na dachu nawy bocznej umieszczone są figury przedstawiające dwunastu apostołów, patronów Polski a nad kaplicą Gembickiego znajduje się figura Matki Bożej.
W portalu wewnętrznym kruchty południowej, osadzone są Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Odlane w brązie około roku 1175, przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha.
W bazylice znajduje się Konfesja św. Wojciecha, czyli relikwiarz wraz z bogato zdobionym baldachimem. Wykonany ze srebra relikwiarz w kształcie trumienki, skrywającej relikwie św. Wojciecha, spoczywa na czarnym marmurowym cokole, zwieńczony jest złoconym baldachimem, wspartym na kręconych kolumnach.
Jeśli szukamy ciekawego celu na wyjazd turystyczny, to na pewno może być nim Gniezno Atrakcje znajdziemy tutaj w całym mieście.