Kamera Kraków
Kraków jest jednym z najstarszych miast Polski, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 965 roku, był stolicą Polski do roku 1795. Miasto przesiąknięte historią i pełne zabytków, licznie odwiedzane przez turystów pragnących je poznać. Dla jego niepowtarzalnego klimatu warto tu przyjechać nawet na chwilę, najlepiej jednak na dłużej. Wszystkie ciekawe miejsca do których trafimy uwiecznić pomoże nam zabrana ze sobą kamera Kraków zapewni nam mnóstwo okazji do jej uruchomienia.
Kraków Stare Miasto
Największym magnesem przyciągającym turystów jest otoczone Plantami Stare Miasto w którego centrum znajduje się wytyczony w 1257 roku Rynek Główny. Jest on największym placem Krakowa a był największym średniowiecznym rynkiem Europy. Większość budynków otaczających rynek to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Znajdują się na nim tak znane zabytki jak kościół Mariacki, kościół św. Wojciecha, Sukiennice i pozostałość po zburzonym w 1820 roku ratuszu – wieża ratuszowa. Będąc na rynku na pewno przyda nam się kamera Kraków a właściwie jego rynek skrywają pewną ciekawostkę, a jest nią fakt że na przestrzeni wieków poziom rynku podniósł się o ok. 5m. Najlepiej przekonamy się o tym odwiedzając zajmujące ponad 6 tyś. m2 Muzeum Podziemia Rynku Głównego, ulokowane pod jego powierzchnią.
Kraków kościół Mariacki
Gotycki wybudowany na przełomie XIV i XV wieku kościół Mariacki należy do najbardziej znanych zabytków nie tylko Krakowa. Kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany min. z powodu trzęsienia ziemi które nawiedziło ten rejon prawdopodobnie w roku 1443 i w wyniku którego runęło sklepienie kościoła, swój obecny kształt uzyskał pod koniec XV wieku. Kościół Mariacki najbardziej jest znany ze swojego ołtarza. To arcydzieło rzeźbiarskie jest dziełem mistrza Wita Stwosza. Konstrukcję wykonano z drewna dębowego, tło z modrzewia a figury których jest ponad dwieście wykonano z litych kloców lipowych. Prace przy ołtarzu trwały dwanaście lat.
Kraków kościół św. Wojciecha
O wiele mniejszą lecz starszą budowlą jest kościół św. Wojciecha. W miejscu gdzie pierwotnie stał drewniany kościółek, wybudowano na przełomie XI i XII w. murowany obiekt w stylu romańskim. W XVII i XVIII wieku przebudowany na styl barokowy. Kościół jest niewielki , jednonawowy nakryty eliptyczną kopułą. Podczas badań archeologicznych natrafiono na ślady wcześniejszej murowanej budowli z przełomu X i XI w. oraz jeszcze wcześniejszych dwóch obiektów drewnianych .W podziemiach kościoła znajduje się ekspozycja związana z historią Rynku Głównego.
Kraków kamera na Sukiennice
Pierwsze Sukiennice kamienne czyli kramy które były inspirowane sukiennicami drewnianymi postanowiono wybudować w roku 1257. W roku 1300 zadaszono je co nadało im postać hali targowej. Kolejne gotyckie i większe sukiennice wybudowano ok roku 1355. Środkowa hala miała długość 108m i szerokość 10m. z dwóch jej stron dostawiono dodatkowo dwa rzędy kramów. Budowla pełniła swoja role do roku 1555, w którym to roku niestety spłonęła. W latach 1556-1601 trwała odbudowa i przebudowa sukiennic. Dobudowano kolumnowe loggie oraz przebito przejście w ich poprzek. W latach 1875-1879 trwała kolejna przebudowa sukiennic, prace prowadzono w/g projektu Tomasza Prylińskiego który przewidywał ustawienie wzdłuż ścian w dolnej hali drewnianych kramów, dobudowano parterowe arkadowe podcienia, dobudowano ryzality.
Obecnie dolna hala pełni funkcje handlowe a w hali górnej znajduje się oddział Muzeum Narodowego - Galeria Polskiego Malarstwa I Rzeźby XIX wieku. Widok na żywo na sukiennice zapewnia nam zainstalowana kamera Kraków ze swoim rynkiem i sukiennicami jest miejscem wyjątkowym.
Kraków wieża ratuszowa
Gotycka, mierząca 70m wieża pochodzi z XIV w. i pierwotnie była częścią ratusza. W 1820 r. podczas rozbiórki części ratusza w której mieścił się spichlerz, doszło do popękania ścian pozostałej części budynku co w efekcie spowodowało konieczność rozbiórki całego budynku ratusza , lecz wieże udało się zachować. W swojej historii wieża kilkakrotnie była trawiona przez pożary, wywołane najczęściej uderzeniami piorunów. Płonęły kopuły ja wieńczące, uległ zniszczeniu zegar i dzwon na niej zamontowany. Po wyburzeniu ratusza były też głosy optujące za wyburzeniem i samej wieży, lecz na szczęście do tego nie doszło. Ostatnią poważniejszą renowację przeprowadzono w latach 60-tych XX wieku. Obecnie w wieży mieści się oddział Muzeum historyczne Miasta Krakowa.
Rynek wielokrotnie był miejscem uroczystych i okazałych uroczystości. Znajdując się na drodze królewskiej prowadzącej od Barbakanu na Wawel, często odbywały się tędy uroczyste wjazdy króla i zagranicznych delegacji. Tutaj Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę narodowi rozpoczynając powstanie. Był tez miejscem kaźni. Wykonywano na nim publiczne egzekucje, połączone niejednokrotnie z zadawaniem tortur. Nożem który znajduje się obecnie w sukiennicach okaleczano skazańców.
Kraków kamery w innych lokalizacjach
Na Rynek skierowane jest oko naszej kamery Kraków ma jednak tyle ciekawych miejsc że z pewnością udostępnimy niebawem większą ilość kamer w mieście.