Bielsko Biała-Pl. Chrobrego
odswież jesli brak obrazu

Bielsko Biała zaprasza

Szczegóły

Zapraszamy do Bielska.....

 

Bielsko-Biała to miasto wyjątkowe. Powstało w 1951 r. z połączenia dwóch miast, rozdzielonych przez rzekę Białą, kiedyś stanowiąca granicę między Małopolską a Śląskiem Cieszyńskim. Dziś spacer brzegiem rzeki pozwala lepiej poznać piękno okolicy. Znajdziemy tu szlaki turystyczne i atrakcyjne tereny rekreacyjne.

 Wzrok przyciągają stopniowo restaurowane zabytkowe budowle. Wypiękniał  zamek książąt Sułkowskich, błyszczy teatr, imponuje ratusz, starówka wciąga w intrygującą grę starego z nowym. Zadzieranie głowy do góry pozwala dostrzec architektoniczne detale, zaglądanie za płoty – stojące w ogrodach wille i pałacyki. Widać rozmach, z którym budowano miasto na przełomie XIX i XX wieku, ale także nowoczesne budowle, przynależne już do XXI wieku.

 Mówi się, że mieszkańcy Bielska-Białej są jednymi z największych lokalnych patriotów w całej Polsce. Dlaczego? Bo BB jest miastem skrojonym na miarę potrzeb, miastem w sam raz. Miejscem, w którym człowiek się nie dusi, jak w niektórych dużych miastach. Miejscem, gdzie na każdym kroku spotyka się znajomych, a nowopoznani ludzie zazwyczaj są znajomymi znajomych. Gdzie pachnie górami, które widać z okien wielu mieszkań i domów.

 Nasze góry są łaskawe dla każdego. Z ich uroku skorzystają zarówno miłośnicy długich, męczących wędrówek, jak i osoby preferujące bardziej stacjonarny tryb życia. Mogą oni wjechać kolejką linową na Szyndzielnię, tam wejść na wybudowaną niedawno wieżę widokową i podziwiać panoramę miasta. Jeśli znajdą w sobie siły, mogą wybrać się na półgodzinny spacer po bardzo łatwej trasie prowadzącej na Klimczok – najwyższy szczyt Bielska-Białej (1117 m n.p.m.). Jeśli to za wysoko, w 15 minut można wejść (lub wjechać krzesełkami) na Dębowiec (686 m n.p.m.), skąd też jest bardzo ładny widok. Znajdziesz tu również atrakcje dla dzieciaków: plac zabaw oraz tor saneczkowy.

A jeśli nie lubisz chodzić? Możesz jeździć! W którąkolwiek stronę pojedziesz na rowerze, po kilkunastu minutach jesteś w lesie. Tyle, że rower powinien mieć dwa razy więcej przerzutek - wiele ulic prowadzi tu z góry w dół i z dołu w górę, co wymaga od rowerzysty podwójnej kondycji. Za to widoki nagradzają wysiłek – Beskidy są piękne o każdej porze roku. Od wiosny do jesieni wpadaj na Kozią Górę, na nasze ścieżki rowerowe. Zamiast rowerów górskich wolisz miejskie? Nie ma sprawy. Zapraszamy do naszej wypożyczalni. Na rowerze zobaczysz więcej!

www.um.bielsko.pl



Bielsko Biała

Bielsko Biała to 19 co do wielkości miasto w Polsce, położone na Podbeskidziu w części południowej województwa śląskiego,  jest jego ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym , przemysłowym, turystycznym, a także handlowo-usługowym i akademickim. Aktualnie miasto dzieli się na 30 osiedli stanowiących jednostki pomocnicze gminy i wynosi około 124,51 km² .  Ludność Bielska Białej wynosi około 171 tysięcy mieszkańców, co daje jej 22 miejsce w kraju co do wielkości pod względem liczby ludności.  

Przez miasto przepływa stanowiąca prawy dopływ Wisły rzeka Biała o długości 28,6 km, która o średniowiecza stanowi granicę Małopolski i Śląska.

Prawa miejskie Bielsko Biała otrzymała oficjalnie w 1951 r w wyniku połączenia Bielska położonego na Śląsku Cieszyńskim i położonej w Małopolsce Białej. Pierwsze wzmianki o Bielsku pochodzą z XIII i XIV wieku natomiast Białej z XVI  (Biała założona w końcu XVI w).

Bielsko Biała atrakcje

Do czasów II wojny światowej dzisiejsza Bielsko Biała odznaczała się wielowyznaniowością i wielokulturowością. Mieszkali na jej terenach Polacy, Czesi, Żydzi, Niemcy, a także Morawianie. Domem dla nich była Bielsko Biała Atrakcje architektoniczne związane z pobytem tych  narodowości znajdziemy w całym mieście.

Jedyny w Polsce pomnik słynnego reformatora religijnego Marcina Lutra  stoi obok ewangelickiego kościoła Zbawiciela na Placu Marcina Lutra. Także w architekturze miasta przeplata się różnorodność stylów, bywa ono nazywane Małym Wiedniem z uwagi na sporą liczbę zabytków o rysach secesyjnych i eklektycznych m.in. Teatr Polski projektowany przez wiedeńczyka , zabytkowy hol dworca PKP, czy wieżę przebudowanej XV wiecznej gotyckiej Katedry św. Mikołaja wzorowaną na dzwonnicy z  weneckiego Placu św. Marka.

Bielsko Biała kamera

Powstały w XIX wieku Plac Bolesława Chrobrego jest najważniejszą przestrzenią publiczną w mieście i zastąpił w tym zakresie rynek staromiejski. Plac jest w kształcie kwadratu a dominującym punktem na nim jest zamek książąt Sułkowskich. Wzniesiony w XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany, obecnie jest siedzibą muzeum Historycznego. Podczas ostatniego remontu placu, min. wyeksponowano powstałą na przełomie lat 70 i 80 XXw. fontannę z rzeźbą przedstawiającą trzech nagich chłopców , wybudowano nowe schody oraz wymieniono nawierzchnię. Widok na prawie cały plac zapewnia nam kamera Bielsko Biała to jednak nie tylko miasto i liczne zabytki.Bielsko Biała dla aktywnych

Masywy górskie Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, które są zarazem parkami krajobrazowymi znajdują się w granicach administracyjnych Bielska Białej. Podczas zwiedzania tych terenów na pewno przyda nam się kamera Bielsko Biała to trzecie w Polsce, po Koszalinie i Kielcach,  miasto posiadające największy obszar terenów chronionych obejmujących 35,8 % powierzchni. W Bielsku Białej wyznaczono dwa rezerwaty przyrody Stok Szyndzielni  ( o pow. 54,96 ha) i Jaworzyna (pow. 40,03 ha) oraz cztery zespoły przyrodniczo krajobrazowe: Dolinę Wapienicy (pow. 1510 ha), Gościnną Dolinę (pow. 39 ha), Cygański Las (pow. 593 ha) i Sarni Stok (pow, 11 ha) .

Aktualnie w Bielsku Białej planowane są do utworzenia kolejne obszary chronione takie jak:

  • zespoły przyrodniczo-krajobrazowe: Bark, Dolina Białej, Dolina Złotego Potoku, Jeżynowa Dolina, Grodzisko, Trzy Lipki, Straconka
  • rezerwaty przyrody: Barbara, Klimczok, Kołowrót, Las Gryndy, Leśne Wąwozy, Nad Kromparkiem, Piekielny
  • użytki ekologiczne: Blachurowy Staw, Hałcnowskie Stawy, Diable Młyny, Nyczowe Stawy, Stawy Komorowickie, Storczykowe Łąki.

Bielsko Biała i jej okolice posiadają wiele szlaków turystycznych niektóre z nich to szlaki między innymi na Kozią Górę, Szyndzielnię, Klimczok, Magurę Wilkowicką.

W południowej części Bielska Białej znajduje się znany ośrodek rekreacyjno-narciarski na północnym stoku góry Dębowiec. Oprócz zimowych tras i wielu atrakcji wypoczynkowo- turystycznych i sportowych z polany pod Dębowcem roztacza się przepiękny widok na Bielsko Białą i Magurkę Wilkowicką.

Od średniowiecza okręg bielsko-bialski rozwijał się jako ośrodek handlu, sukiennictwa, ceramiki oraz wyrobu i sprzedaży alkoholi. W XIX w., wraz z rewolucją przemysłową, wszedł w okres dynamicznego rozwoju gospodarczego  i był nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym jednym z największych ośrodków przemysłowych Austro-Węgier, a w okresie międzywojennym jednym z największych w II RP i takim udało mu się pozostać także po II wojnie światowej.

Bielsko Biała atrakcje -  motoryzacja

W Bielsku Białej  zaczęła się historia słynnego malucha. W 1973 r. pierwszy model Fiata 126p zjechał z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej. Łącznie przez 27 lat produkcji w Bielsku-Białej, a później i w Tychach wyprodukowano ponad 3 miliony  fiatów 126p - kultowych modeli takich jak fiat 600, 650, FL, Elegant, Bis. Warto cyknąć kilka fotek tym unikalnym pojazdom, umożliwi nam to zabrana na zwiedzanie kamera Bielsko Biała na swoim terenie posiada również pierwsze w świecie muzeum malucha.

Bielsko Biała to także kultowe bajki

Bielsko Biała kojarzy się także z ulubionymi bajkami między innymi takimi jak Bolek i Lolek, Reksio, Przygody Błękitnego Rycerzyka, Porwanie Baltazara Gąbki, które powstały w jednym z pięciu polskich studiów animacji, czyli Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Jeżeli wybieramy się na Podbeskidzie, to na pewno ciekawym punktem na trasie będzie Bielsko Biała Kamera powinna być nieodzownym elementem naszego ekwipunku na taki wyjazd.

menu
menu