Dąbrowa Górnicza kamery pozwalają zerknąć na dwa obiekty.
Dabrowa Górnicza jest powierzchniowo największym miastem w województwie śląskim, a 10-tym pod względem powierzchni, miastem w kraju. Liczy ponad 120 tyś mieszkańców. Miasto powstało na skutek połączenia mniejszych miejscowości co było spowodowane odkryciem złóż węgla kamiennego i rozwojem przemysłu na tych terenach.Budowę pierwszej kopalni „Reden” rozpoczęto w 1976 roku, i nastąpiło to z inicjatywy władz pruskich. Dalszy rozwój miasta łączy się już z działalnością rządu Królestwa Polskiego, do którego Dąbrowę włączono w roku 1815. Obok kopalni „Reden” w 1823 roku uruchomiono hutę cynku „Konstanty”, a w roku 1846 uruchomiono nową kopalnie „Cieszkowski”.Po wybuchu I wojny światowej Dabrowa znalazła się pod okupacją austriacką i od tych władz w roku 1916 otrzymała prawa miejskie, a w roku 1918 zmieniono nazwę miasta na Dąbrowa Górnicza.
Kolejnym dużym impulsem w rozwoju miasta było wybudowanie w latach 1972-1976 jednego z największych w Europie kombinatów metalurgicznych Huty Katowice, który zatrudniał w szczytowym okresie ponad 23 tyś pracowników. Do huty doprowadzono od wschodniej granicy szerokotorową linie kolejową LHS. Obecnie huta jest własnością koncernu Arcelor Mittal.Ale Dąbrowa Górnicza to nie tylko przemysł ciężki, to także miasto akademickie oraz przestrzeń aktywności biznesowej, społecznej, ekologicznej, kulturalnej i sportowej.
Dabrowa Górnicza Pogoria
Zbiornik wodny „Pogoria” możemy oglądać z domu, umożliwia nam to zainstalowana tam kamera Dąbrowa Górnicza ma w swoich granicach cztery zbiorniki wodne Pogoria. Są to zalane wyrobiska piasku który był wydobywany na potrzeby okolicznych kopalni węgla. Pogoria I o powierzchni 75 ha, Pogoria II o powierzchni 25 ha. Trzecie jezioro możemy zobaczyć okiem kamery Pogoria III o powierzchni 205 ha. Największy i najmłodszy akwen to Pogoria IV o powierzchni 560 ha i głębokości dochodzącej do 23 m. Jeziora są w dużej części zagospodarowane, znajdują się tutaj liczne ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty, swoje siedziby maja kluby żeglarskie. Cyklicznie odbywają się regaty żeglarskie, min. w klasie młodzieżowej Optymist i Laser Radial. Jest to też ulubione miejsce dla miłośników windsurfingu z całego regionu. Zlokalizowana nad jeziorem Pogoria III rozległa plaża miejska, jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta. Wędkarze zaś znajdują atrakcyjne miejsca do wędkowania. Dookoła jezior wytyczono liczne atrakcyjne szlaki piesze i rowerowe. Rowerem na przykład możemy dojechać do kolejnej atrakcji – Pustyni Błędowskiej. Spotkamy tam unikalne krajobrazy których widok pozwoli zachować nam w pamięci zabrana kamera Dabrowa Górnicza to jedyne miasto w kraju leżące na skraju „pustyni”
Dabrowa Górnicza atrakcje
Największą atrakcją miasta jest leżąca opodal Pustynia Błędowska-największy obszar lotnych piasków w Polsce, rozciągający się na długości 10 km, i szerokość dochodzącej do 4 km. Piaski zalegają średnio na ok. 40m, a maksymalnie na ok. 70m. Od początku XX wieku pustynię wykorzystywano jako poligon wojskowy. W okresie międzywojennym ćwiczyła tu piechota i artyleria V Korpusu z Krakowa, a podczas II wojny światowej za poligon używali jej niemieccy lotnicy oraz ćwiczył tutaj korpus Afrika Korps. Obecnie wojska spadochronowe wykorzystują do ćwiczeń północna część pustyni. Obecnie pustynia w znacznym stopniu jest już zarośnięta, lecz podejmowane są prace mające na ceku przywrócenie jej pierwotnego stanu. Na terenie pustyni zorganizowano trzy punkty widokowe - punkt Czubatka w Kluczach, punkt Dąbrówka w Chechle oraz punkt Róża Wiatrów który znajduje się miedzy Kluczami a miejscowością Hutki. Zlokalizowano tutaj kilka platform widokowych, zadaszone wiaty a obok znajduje się parking. Na terenie tego punktu często organizowane są imprezy sportowo – rozrywkowe.
Dabrowa Górnicza Pałac Kultury Zagłębia
Na pewno nie wszyscy wiedzą o tym, że swój Pałac Kultury posiada Dąbrowa Górnicza Kamera na niego skierowana, umożliwia nam podziwianie go w zaciszu domowym. Nie jest to Pałac Kultury i Nauki a Pałac Kultury Zagłębia, znacznie niższy od tego Warszawskiego lecz nie mniej okazały. Uroczyste otwarcie nastąpiło 11 stycznia 1958 roku. Pałac wybudowano w stylu socrealizmu, który był w tym okresie dominującym stylem budowy dużych budynków użyteczności publicznej. Z kubaturą 60 000 m3. jest jedną z największych placówek tego typu w Polsce. W budynku znajduje się min. duża sala widowiskowa z bogatym zapleczem scenicznym oraz obrotową sceną. Wizytówka Pałacu są olbrzymie hole , których powierzchnia wynosi aż 1900m2.